Dzisiaj jest Środa, 14 Maj 2025. Dzisiejsze imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
A    A    A
W niemieckim mieście Emmerich am Rhein co 10. mieszkaniec to Polak
Data publikacji: Środa, 30 Październik 2013

Jak wynika z szacunków władz miasteczka Emmerich am Rhein, położonego tuż przy niemiecko-holenderskiej granicy, co 10 mieszkaniec jest tam Polakiem i ich liczba wciąż rośnie.

 W urzędzie meldunkowym 30-tysięcznego Emmerich am Rhein zgłoszonych jest 1499 Polaków, ale przypuszcza się, że drugie tyle żyje bez zameldowania. Jeszcze dwa lata temu było ich o połowę mniej. Powodem tak dużego napływu polskojęzycznej ludności do Emmerich jest przede wszystkim masowe zatrudnianie Polaków na czas określony w sąsiedniej Holandii. Ponieważ mieszkania po zachodniej stronie granicy są drogie i jest ich zbyt mało, polscy pracownicy osiedlają się w Emmerich. Zaoszczędzają przy tym od 200 do 300 euro miesięcznie.

 

Najpierw ojcowie, potem żona z dziećmi

Miasteczko stanęło przed nowymi wyzwaniami. - Najpierw przyjeżdżają ojcowie, a po jakimś czasie zjeżdża też żona z dziećmi i trzeba zorganizować miejsca w przedszkolach i szkołach - mówi burmistrz Johannes Diks. - Ale największym problemem w przypadku polskich emigrantów zarobkowych jest brak znajomości niemieckiego. Dlatego organizujemy w Emmerich kursy językowe dla młodzieży i dorosłych oraz indywidualne programy językowe w przedszkolach i szkołach dla dzieci - wyjaśnia burmistrz.

 

Szansa dla miasta

Informacja o Emmerich am Rhein rozchodzi się w Polsce pocztą pantoflową i przyjeżdżają tu głównie młodzi Polacy między 20. a 30. rokiem życia. Z demograficznego punktu widzenia, to dla prowincjonalnego miasteczka wielka szansa. - Społeczeństwo się starzeje i gdyby nie Polacy, to połowa sklepów w mieście byłyby pozamykana, mieszkania stałyby puste, tak jak było to jeszcze 5 lat temu. Teraz mieszkań zwyczajnie brak - konstatuje Adrian Jendrysik, makler ubezpieczeniowy prowadzący od 3 lat w Emmerich Polonijny Serwis Finansowy.

 

Burmistrz Johanes Diks cieszy się z nowych mieszkańców, ale jednocześnie irytuje go, że mimo przyjaznej polityki miasta część Polonii mieszka w Emmerich bez zameldowania. - Za każdego nowego obywatela miasto otrzymuje 600 euro ze środków landowych. Z powodu 1000 niezameldowanych Polaków, tracimy w roku 600 tys. euro, które można by wykorzystać z myślą o wszystkich mieszkańcach - tłumaczy Diks. Dlatego w ratuszu i innych urzędach leżą ulotki po polsku tłumaczące procedurę zameldowania. Władze miasta przymykają też wielkodusznie oczy na liczne nieprzemeldowane samochody na polskich rejestracjach.

 

Integracja pełną parą

 Władzom Emmerich bardzo zależy na bezpośrednim kontakcie z polską społecznością. Dlatego w ratuszu odbywają się regularnie wieczory informacyjne z obecnością tłumacza. Na rękę polskim mieszkańcom idą też miejscowe przedszkola. W jednym z nich w dzielnicy Polderbusch, do którego chodzi około 25 polskich dzieci, by ułatwić im proces integracji, kierowniczka Kerstin Kleen zatrudniła polskojęzyczną przedszkolankę i pomoc do kuchni. Razem z miejscowym urzędem ds. dzieci i młodzieży założyła też grupę polskich tłumaczy-ochotników, którzy w razie potrzeby pomagają w indywidualnych rozmowach z rodzicami. Kerstin Kleen prowadzi też dla nich wieczorami 3 razy w tygodniu kursy niemieckiego na Uniwersytecie Ludowym (VHS) .

Nikogo więc nie dziwi, że Polacy z dobrymi kwalifikacjami zawodowymi zatrudniani w holenderskich ubojniach czy przy budowie dróg, zadomawiają się na dobre w mieście. - Co ambitniejsi nie chcą już za grosze pracować w Holandii i szukają zajęcia w Niemczech. I wielu się to udało - tłumaczy Adrian Jendrysik, który dobrze zna tutejsze środowisko polonijne. - Obsługujemy te osoby, pomagamy im osiedlić się, znaleźć szkołę dla dzieci, załatwić kurs niemieckiego, świadczenia socjalne - tłumaczy. Zdarza się niejednokrotnie, że usługi związane z załatwieniem dostawy prądu, telefonu czy wywozu śmieci jego biuro wykonuje na początku nieodpłatnie.

 

Zakład fryzjerski pani Iwony

 Salon fryzjerski „Lauras Heisse Schere” stał się popularnym miejscem spotkań polskojęzycznej klienteli. U Iwony Gotz, jak sama zapewnia, można zawsze znaleźć pomoc i dobrą radę. Ostatnio udało się jej odwieść od samobójstwa zrozpaczoną Polkę porzuconą przez partnera. - Zabrałam ją do domu, dałam trzydniowy kwaterunek, pomogłam znaleźć mieszkanie, pracę. I za każdym razem, kiedy dzwoni, dziękuje mi, że jej życie uratowałam - opowiada właścicielka zakładu fryzjerskiego. W ostatnich latach pomogła w kłopotach co najmniej 10 polskim rodzinom.

 

Bez większych skandali

W Emmerich żyje się spokojnie. Jednak opinie mieszkańców na temat Polaków są podzielone. - Ci, którzy mają Polaków za sąsiadów i znają ich dobrze, bardzo ich chwalą. Ale są i tacy Niemcy, których polskie sąsiedztwo irytuje. Dzieje się tak, kiedy obok mają mieszkanie wynajęte przez holenderską firmę, a w nim mieszka np. siedmioro Polaków. Często zachowują się bardzo głośno, tłuką butelki a przed drzwiami stoi kilka par butów – tłumaczy Adrian Jendrysik. Jednak wielkich skandali z powodu Polaków w Emmerich am Rhein nie ma. Czasem tylko, jak mówi, dochodzi do pijackich wybryków, drobnych kradzieży lub wypadków po pijanemu.

 

 

Aleksandra Jarecka
red. odp.: Elżbieta Stasik
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/polonizacja-niemieckiej-prowincji/a-17155286





 
Oceń artykuł (ilość ocen: 3)
 100.00%
 0.00%

Podobne artykuły

- Konto junior nauczy oszczędności i świadomości podatkowej
Banki prześcigają się w ofertach, które mają przyciągnąć nowych klientów. Konto junior oferowane przez Bank PKO skierowane jest do dzieci poniżej 13. roku życia, czyli potencjalnie do około 5 mln młodych ludzi. Pełnomocnikiem rachunku ma być oczywiśc ...
 
- Jeśli mieszkanie to... w hali Ergo Areny impreza targowa z cyklu DOM MIESZKANIE WNĘTRZE
 Już 19-20 października w hali ERGO ARENA odbędzie się kolejna impreza z cyklu Targi DOM MIESZKANIE WNĘTRZE.  Trójmiejska impreza będzie kolejną w jesiennej edycji wydarzeń organizowanych przez redNet Media. Organizatorzy, wspólnie z Wystaw ...
 
- Rząd po cichu wprowadził nowy podatek paliwowy - tzw. opłatę zapasową.
 Rząd postanowił wykorzystać spadające na światowych rynkach ceny ropy naftowej, by niepostrzeżenie wprowadzić na krajowym podwórku nowy podatek paliwowy - tzw. opłatę zapasową. Płacić ją będą producenci paliw na rzecz stworzonej przez rząd PO-P ...
 
- UBEZPIECZENIE PLACÓWKI OŚWIATOWEJ Przed jakimi zagrożeniami warto się zabezpieczyć?
 Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej rocznie w polskich szkołach dochodzi do ponad 70 tysięcy wypadków z udziałem dzieci. Na ogół kończy się na stłuczeniach, jednak zdarzają się również poważniejsze urazy i wypadki śmiertelne. Odpowi ...
 
- Firma na próbę nie zyska akceptu rządu
 Przedsiębiorcy napędzają gospodarkę - to hasło, które powtarzają osoby prowadzące firmy. Z tego założenia wyszedł też Ruch Palikota składając projekt ustawy, której ideą jest ułatwienie startu w biznesie osobom rozpoczynającym działalność gospo ...
 
Podyskutuj na powyższy temat

Treść komentarza:
Podpis:

Treść:



Przepisz kod:


Wiadomości
'Naprawdę jaka jesteś....' - Rewelersi na scenie.
O Paniach i dla Pań  w piątkowy wieczór śpiewał Zawodowy Chór Męski "Rew ...
Kierowca Audi potrącił rowerzystkę.
Ukradła pieniądze z bankomatu.
NOWY DWÓR GDAŃSKI – NIETRZEŹWY KIERUJĄCY BEZ P...
Wesołe, kolorowe, nowe przedszkole w Kmiecinie...
ZASTAWIŁ W LOMBARDZIE KOŁA OD AUTA ZNAJOMEGO ...
Filiżanka od prezydenta i taniec z liderem Bay...
Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem.
Pożegnanie Komendanta Powiatowego Policji w No...
Kurier ukradł telefon komórkowy.
Wesołe jest życie staruszka - Bal Karnawałowy ...
Koszykowy Bal Charytatywny - 6.02.2016
70- lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dwor...
Kochamy nasze dzieci - choinkowe spotkanie St...
Przekopią Mierzeję Wiślaną - rząd planuje iwes...
Strefa płatnego parkowania na Sienkiewicza.
Strefa obywatelska
Ku pamięci Dh Jackowi Adamowicza
   ''Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą''. I Ty odsz ...
Ludzie, którzy pomagają
Wyliczanka w zegarze
Bezmyślność, czy brak pomysłów na racjonalne ...
Porady duchowe
Ugrupowanie polityczne, które nie brzydzi się...
Chcę być Politykiem!!!
Podwyżka, podwyżki, i ... co dalej?
Bursztynowa sztanga dla gdańszczan
JAK TO JEST Z TĄ USTAWĄ ŚMIECIOWĄ?
Jest przynajmniej 7 powodów, by zacząć biegać...
Kiedyś myślałam,że jestem szczęśliwa
Jestem zazdrosna o moja kolezanke
Nie było te l i ludzie za sobą tęsknili
Szukanie pracy nie ma sensu!
czemu pracodawcy tak oszukują?
Powiatowe
Szansa na nowe mieszkania w mieście.
Na terenie przy ulicy Dworcowej powstaną cztery bloki mieszkalne. Oddanie pie ...
Konkurs na stanowisko w Urzędzie Miejskim.
Kto odpowiada za odśnieżanie ulic i chodników...
Konsultacje w sprawie herbu dla Nowego Dworu ...
Konkurs na kierownicze stanowisko.
Nowy Rok 2016 r - spotkajmy się przed Żuławsk...
Sprostowanie dotyczące artykułu – ,,Budimex i...
Badaj się - zrób darmową mamografię.
Weź dotacje.
Na konsultacje zaprasza Żuławska Lokalna Grup...
Stawki opłat za śmieci od stycznia 2016 roku....
Lokalna Grupa Rybacka - Rybacka Brać Mierzei ...
Ofera pracy
Umowa użyczenia dróg zawarta.
Głosujemy na Nowy Dwór Gdański
Sztutowo - Dystrybucja żywności- 20 sierpnia ...
Nadchodzące wydarzenia



Partnerzy


Komunikacja      |     Mapa miasta     |     PKS     |     Kolej wąskotorowa     |     Lotnisko Gdańsk

Copyright by ndg24.com Wszelkie prawa zastrzeżone