Dzisiaj jest Środa, 14 Maj 2025. Dzisiejsze imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
A    A    A
UBEZPIECZENIE PLACÓWKI OŚWIATOWEJ Przed jakimi zagrożeniami warto się zabezpieczyć?
Data publikacji: Niedziela, 31 Sierpień 2014
 Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej rocznie w polskich szkołach dochodzi do ponad 70 tysięcy wypadków z udziałem dzieci.
Na ogół kończy się na stłuczeniach, jednak zdarzają się również poważniejsze urazy i wypadki śmiertelne. Odpowiedzialność wówczas spoczywa po stronie placówki oświatowej. Warto więc wiedzieć, od jakich zdarzeń i zagrożeń możemy się ubezpieczyć.
Jak podaje GUS wśród pracowników szkół w 2013 r. doszło do 5 tysięcy wypadków.  Stanowią oni ponad 5% ogółu poszkodowanych w miejscu pracy. Pod względem wartości bezwzględnych dotyczących liczby tego typu zdarzeń edukację wyprzedza tylko przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel, transport oraz opieka zdrowotna, a daleko w tyle zostaje np. górnictwo.
Jeszcze bardziej zatrważające są dane na temat wypadków wśród uczniów szkół oraz pozostałych placówek oświatowych zgromadzone przez System Informacji Oświatowej podlegający Ministerstwu Edukacji Narodowej. Okazuje się, że w polskich szkołach w zeszłym roku szkolnym doszło do 71 471 wypadków z udziałem uczniów, z czego 236 przypadków skończyło się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub utratą życia dziecka. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w szkołach podstawowych. Wśród najmłodszych uczniów doszło do ponad 30 tysięcy incydentów, podobnie jak w wypadkach drogowych w minionym roku.
Wśród pracowników sektora oświaty do wypadku najczęściej dochodzi w skutek upadku lub poślizgnięcia, a także uderzenia przez obiekt lub element budynku. Wśród dzieci – zwłaszcza tych w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym – głównymi przyczynami wypadków są upadki z dużych wysokości (np. ze schodów, huśtawek czy łóżek), skaleczenia ostrymi przedmiotami, jak również przytrzaśnięcia palców. Dane Centralnego Instytutu Ochrony Pracy podkreślają, że w 61% przypadków obrażenia spowodowane są nieuwagą uczniów, której ciężko zapobiec.
Według rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, największa odpowiedzialność po nastąpieniu nieszczęśliwego wypadku spoczywa na dyrektorach placówek oświatowych. Są oni zobowiązani do zapewnienia natychmiastowej pomocy i opieki lekarskiej dziecku, które uległo wypadkowi; powiadomienia odpowiednich organów o wypadku oraz powołania zespołu powypadkowego. Odpowiedzialność po stronie szkoły czy przedszkola spoczywa przede wszystkim za wypadki dzieci, do których doszło z winy personelu bądź wad sprzętu czy budynku. Dyrektorzy placówek oświatowych zobowiązani są także do ubezpieczenia wychowanków i personelu, podczas gdy ci przebywają poza terenem szkoły, np. podczas wycieczek szkolnych. 
Jednak dla właściciela czy też dyrektora placówki oświatowej to nie koniec zmartwień. Szkoły oprócz wypadków podopiecznych i pracowników narażone są na szkody mienia, m.in. uszkodzenie sprzętu elektronicznego, elementów budynku, takich jak szyby i przedmioty szklane, a także na zdarzenia losowe w postaci np. pożaru, wybuchu czy zalania oraz na kradzież czy dewastację – wylicza Jacek Wrzosek – Prezes Kancelarii Prawniczo-Brokerskiej Adversum. W związku z powyższym warto zdecydować się na szerokie i kompleksowe ubezpieczenie dla swojej szkoły – dodaje. Wiele ofert na rynku, które proponują towarzystwa ubezpieczeniowe ogranicza się tylko do części możliwych zdarzeń i zagrożeń, na które narażona jest szkoła czy przedszkole. W tym przypadku warto zgłosić się do brokera ubezpieczeniowego, który nie tylko dostosuje warunki ubezpieczenia do naszych potrzeb, ale również pomoże poprawić lub rozszerzyć obecną ochronę ubezpieczeniową. 
Taka kompleksowa polisa może zawierać ubezpieczenie od wielu potencjalnych zagrożeń – począwszy od grupowego OC dla nauczycieli i wychowawców, przez grupowe ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków dla uczniów i podopiecznych, ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności i posiadanego mienia (m.in. wycieczki, imprezy szkolne i OC pracodawcy), po ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych na bazie ryzyk wszystkich (tzw. all-risk), kradzieży z włamaniem, rabunku, dewastacji, a nawet ubezpieczenie elementów budynku oraz sprzętu. Można tu np. ubezpieczyć sprzęt elektroniczny, nie tylko od ryzyk zewnętrznych, ale także od uszkodzenia w wyniku upadku czy błędu operatora. Ubezpieczeniu podlegają również nośniki pamięci oraz dane, a polisa pokrywa koszt ich odzyskania, co w dobie postępującej cyfryzacji szkół jest bardzo ważne.
Rozpoczynający się rok szkolny oprócz wielu spodziewanych sukcesów dla szkół, niesie ze sobą również potencjalne zagrożenia. Warto więc pomyśleć o takiej ochronie, zanim będzie na to za późno, tym bardziej, że koszty nie są tutaj ani znaczące ani istotne.

 
Więcej informacji:
Krzysztof Kowalski, k.kowalski@smart-media.pl, 602 338 004, 22 51 41 882
Marcin Bagiński, m.baginski@smart-media.pl, 606 754 295, 22 51 41 888  



Kancelaria Prawniczo-Brokerska Adversum, to ogólnopolska firma wspierająca klientów w relacjach z zakładami ubezpieczeniowymi, poprzez reprezentowanie poszkodowanych w dochodzeniu należnych im roszczeń oraz przygotowywanie indywidualnych programów ubezpieczeń.
 




 
Oceń artykuł (ilość ocen: 1)
 100.00%
 0.00%

Podobne artykuły

- Unijne dotacje doprowadzą samorządy do bankructwa?
 Polacy zaczynają powoli płacić cenę unijnych dotacji. Coraz bardziej drożeją bowiem usługi oferowane przez samorządy oraz ich spółki. Konieczność uzyskania wkładu własnego do inwestycji współfinansowane przez fundusze Unii Europejskiej spr ...
 
- Polska jednym z najbardziej wyzyskiwanych krajów świata
 Zgodnie z wynikami badań jakie przeprowadziła amerykańska organizacja Global Financial Integrity, Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej zalicza się do dwudziestu najbardziej wyzyskiwanych przez obcy kapitał państw. Rok rocznie z naszego kr ...
 
- Ubezpieczenie dla rowerzystów - Czy jest potrzebne?
 Jak wynika z danych CBOS na rowerze jeździ 70% Polaków. W zeszłym roku na naszych drogach przybyło ponad 1 mln rowerów. Niestety, według raportu policji w ostatnim roku rowerzyści byli sprawcami ponad 1700 wypadków, co stawia ich wyżej w tym cz ...
 
- Fotoradary ITD mniej uciążliwe dla kierowców
 Radary będą zainstalowane tylko w zaparkowanych pojazdach i w określonych miejscach. Środki uzyskane z mandatów mają trafiać na budowę dróg. Najnowszy projekt zmian w prawie o ruchu drogowym chce pozbawić Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) m ...
 
- Firma na próbę nie zyska akceptu rządu
 Przedsiębiorcy napędzają gospodarkę - to hasło, które powtarzają osoby prowadzące firmy. Z tego założenia wyszedł też Ruch Palikota składając projekt ustawy, której ideą jest ułatwienie startu w biznesie osobom rozpoczynającym działalność gospo ...
 
Podyskutuj na powyższy temat

Treść komentarza:
Podpis:

Treść:



Przepisz kod:


Wiadomości
'Naprawdę jaka jesteś....' - Rewelersi na scenie.
O Paniach i dla Pań  w piątkowy wieczór śpiewał Zawodowy Chór Męski "Rew ...
Kierowca Audi potrącił rowerzystkę.
Ukradła pieniądze z bankomatu.
NOWY DWÓR GDAŃSKI – NIETRZEŹWY KIERUJĄCY BEZ P...
Wesołe, kolorowe, nowe przedszkole w Kmiecinie...
ZASTAWIŁ W LOMBARDZIE KOŁA OD AUTA ZNAJOMEGO ...
Filiżanka od prezydenta i taniec z liderem Bay...
Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem.
Pożegnanie Komendanta Powiatowego Policji w No...
Kurier ukradł telefon komórkowy.
Wesołe jest życie staruszka - Bal Karnawałowy ...
Koszykowy Bal Charytatywny - 6.02.2016
70- lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dwor...
Kochamy nasze dzieci - choinkowe spotkanie St...
Przekopią Mierzeję Wiślaną - rząd planuje iwes...
Strefa płatnego parkowania na Sienkiewicza.
Strefa obywatelska
Ku pamięci Dh Jackowi Adamowicza
   ''Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą''. I Ty odsz ...
Ludzie, którzy pomagają
Wyliczanka w zegarze
Bezmyślność, czy brak pomysłów na racjonalne ...
Porady duchowe
Ugrupowanie polityczne, które nie brzydzi się...
Chcę być Politykiem!!!
Podwyżka, podwyżki, i ... co dalej?
Bursztynowa sztanga dla gdańszczan
JAK TO JEST Z TĄ USTAWĄ ŚMIECIOWĄ?
Jest przynajmniej 7 powodów, by zacząć biegać...
Kiedyś myślałam,że jestem szczęśliwa
Jestem zazdrosna o moja kolezanke
Nie było te l i ludzie za sobą tęsknili
Szukanie pracy nie ma sensu!
czemu pracodawcy tak oszukują?
Powiatowe
Szansa na nowe mieszkania w mieście.
Na terenie przy ulicy Dworcowej powstaną cztery bloki mieszkalne. Oddanie pie ...
Konkurs na stanowisko w Urzędzie Miejskim.
Kto odpowiada za odśnieżanie ulic i chodników...
Konsultacje w sprawie herbu dla Nowego Dworu ...
Konkurs na kierownicze stanowisko.
Nowy Rok 2016 r - spotkajmy się przed Żuławsk...
Sprostowanie dotyczące artykułu – ,,Budimex i...
Badaj się - zrób darmową mamografię.
Weź dotacje.
Na konsultacje zaprasza Żuławska Lokalna Grup...
Stawki opłat za śmieci od stycznia 2016 roku....
Lokalna Grupa Rybacka - Rybacka Brać Mierzei ...
Ofera pracy
Umowa użyczenia dróg zawarta.
Głosujemy na Nowy Dwór Gdański
Sztutowo - Dystrybucja żywności- 20 sierpnia ...
Nadchodzące wydarzenia



Partnerzy


Komunikacja      |     Mapa miasta     |     PKS     |     Kolej wąskotorowa     |     Lotnisko Gdańsk

Copyright by ndg24.com Wszelkie prawa zastrzeżone