Przedstawiciele tego protestanckiego wyznania przez wiele lat mieszkali i pracowali na Żuławach. Skutki tej działalności widoczne są do dziś i współtworzą historię naszego regionu.
W epoce renesansu i baroku działalność Mennonitów (nazwa powstała od imienia założyciela, księdza Meno Simonsa - żyjącego i działającego w latach 1498– 1559 - zdjęcie) rozpowszechniona była w całej Europie, a w szczególności na terenie Niemiec i Niderlandów.
Założyciel wspólnoty przedstawił jej główne zasady w dziele „Fondamentboek”. Mennonici uważali, ze Pismo Święte jest jedynym, ludzkim autorytetem. Dlatego też odrzucono zwierzchnictwo papieża oraz konieczność uczestniczenia w niektórych obrzędach. Odmawiano również udziału w wojnach, pracy w urzędach oraz składania przysiąg wierności.
Z tych powodów Menonici padali ofiarami dotkliwych represji. W ich wyniku zmuszeni byli poszukiwać bezpiecznego schronienia na sprzyjających im terenach. Jednym z nich był obszar Rzeczpospolitej Obojga Narodów, uważanej za kraj wyjątkowo tolerancyjny wobec innowierców.
Nie bez przyczyny Mennonici wybrali tereny znajdujące się w delcie Wisły, pod wieloma względami przypominające Niderlandy, kraj z którego pochodziło wielu wyznawców. Była też stosunkowo słabo zaludniona.
W dużej mierze za sprawą pracy osadników, traktowanej przez nich jako moralny i religijny obowiązek, zostały zniwelowane skutki olbrzymich powodzi z XVI w. Zagospodarowano nieużytki , przygotowując grunt pod nowe wsie, miejscowości, gospodarstwa rolne i drogi, które istnieją do dzisiaj. Jednym z najbardziej trwałych śladów pozostawionych przez Menonitów są piękne domy podcieniowe, domy modlitwy oraz cmentarze.
Mennonici, doświadczeni w walkach z żywiołami, dbali o dobre funkcjonowanie i budowę nowych urządzeń hydrotechnicznych jak zapory, wiatraki czerpalne oraz o rozbudowę i utrzymanie dróg wodnych. Jako pierwsi, wprowadzili nieznaną tu wcześniej tradycję serowarstwa oraz hodowli bydła. To im przypisuje się również stworzenie unikatowego typu statku, tzw. szkuty żuławskiej.
Większość Mennonitów w początkach XVIII wieku wyemigrowała do Rosji. Pozostali ulegali stopniowej germanizacji, aby ostatecznie opuścić Żuławy w 1945 roku. Pewna niewielka grupa została w Polsce, ale po opuszczeniu Żuław uległa asymilacji. Co ciekawe, mennonitką z pochodzenia była matka Anny German.
Obecnie wielką atrakcją Żuław Wiślanych jest specjalnie wytyczony, 200 kilmetrowy Szlak Mennonicki, który przybliża historię ich osadnictwa i życia na tych terenach. Wiedzie on głównie spokojnymi, asfaltowymi drogami. Można go pokonywać rowerem, samochodem lub pieszo.
Centralnym punktem Szlaku Mennonitów jest Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim oraz jego filia w Cyganku. Zgromadzono tu zbiory historyczno-etnograficzne (dokumenty, książki, bogato zdobione meble, naczynia, kafle i różne dzieła sztuki) oraz urządzono lapidarium nagrobków i kamieni nagrobnych, o zaskakujących kształtach i formach.
Pełna trasa Szlaku Mennonitów:
Gdańsk - Wiślina - Wróblewo - Miłocin - Trutnowy - Cedry Wielkie - Leszkowy - Kiezmark - Dwernica - Przemysław - Mikoszewo - Jantar - Rybina - Tujsk - Cyganki - Nowy Dwór Gdański - Orłowo - Lubiszewo - Ostaszewo - Nowa Cerkiew - Palczewo - Boręty - Lichnowy - Trepowy - Nowy Staw - Stogi - Malbork - Królewo - Klecie - Krzyżanowo - Kławki - Szaleniec - Rozgart - Różany - Zwierzno - Markusy - Jezioro - Żurawiec - Tropy Elbląskie - Raczki Elbląskie - Elbląg
źródło zdjęc:zasoby na licencji CC
GALERIA
Bezapelacyjnie jedna z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości letniskowych. Stegna to jednak nie tylko szeroka plaża ze złocistym piaskiem. Jednym z najstarszych świadectw tutejszej historii jest ryglowy kościół, wybudowany ...
Przez lata kojarzone głównie w obozem koncentracyjnym, współczesne Sztutowo jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów, poszukujących dobrego wypoczynku. Historia Sztutowa pierwotnie związana jest z zakonem krzyżackim, który w 1432 r. ...
W sobotę, 11.04.2015 r. grupa 52 turystów zwiedzała żuławską gminę Gronowo Elbląskie. Była to kolejna wycieczka z cyklu ''Zwiedzamy Żuławy'', ale pierwsza otwierająca turystyczny sezon 2015. Miłośnicy Żuław wycieczkę rozpoczęli w Gronowie El ...
W dniu 18.10.14 r. odbyła się ostatnia w tym roku wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zaprosiło turystów do Gminy Markusy (koło Elbląga), gdzie uczestnicy odwiedzili wiele miejscowości, zwiedzając (także wew ...
Na terenie naszego kraju nie brakuje miejsc wyjątkowych, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Takim miejscem, które gwarantuje dobrą zabawę i odpoczynek jest bez wątpienia Mierzeja Wiślana i jej atrakcje. Mierzeja jest w zasadzie ogromn ...
O Paniach i dla Pań w piątkowy wieczór śpiewał Zawodowy Chór Męski "Rew ...
Ukradła pieniądze z bankomatu.
NOWY DWÓR GDAŃSKI – NIETRZEŹWY KIERUJĄCY BEZ P...
Wesołe, kolorowe, nowe przedszkole w Kmiecinie...
ZASTAWIŁ W LOMBARDZIE KOŁA OD AUTA ZNAJOMEGO ...
Filiżanka od prezydenta i taniec z liderem Bay...
Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem.
Pożegnanie Komendanta Powiatowego Policji w No...
Kurier ukradł telefon komórkowy.
Wesołe jest życie staruszka - Bal Karnawałowy ...
Koszykowy Bal Charytatywny - 6.02.2016
70- lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dwor...
Kochamy nasze dzieci - choinkowe spotkanie St...
Przekopią Mierzeję Wiślaną - rząd planuje iwes...
Strefa płatnego parkowania na Sienkiewicza.
Policjanci wyjaśniali okoliczności potrącenia rowerzystki do którego doszło ...
NOWY DWÓR GDAŃSKI – NIETRZEŹWY KIERUJĄCY BEZ ...
ZASTAWIŁ W LOMBARDZIE KOŁA OD AUTA ZNAJOMEGO ...
Kurier ukradł telefon komórkowy.
Uciekinier z ośrodka wychowawczego okradł dom...
Pijani kierowcy w mieście - interwencje polic...
Napad na sklep - ujęto sprawców.
Peugeot zderzył się z ciężarówką na drodze 50...
Pijany kierowca samochodu w rowie.
Amfetamina w samochodzie 22 - latka.
Nie używajcie dopalaczy - policjanci ostrzega...
Marihuana w samochodzie 22 - latka.
Mężczyzna z bronią w mieście.
Przekroczył prędkość, stracił prawo jazdy....
Ścigany listem gończym zatrzymany.

Wyliczanka w zegarze
Bezmyślność, czy brak pomysłów na racjonalne ...
Porady duchowe
Ugrupowanie polityczne, które nie brzydzi się...
Chcę być Politykiem!!!
Podwyżka, podwyżki, i ... co dalej?
Bursztynowa sztanga dla gdańszczan
JAK TO JEST Z TĄ USTAWĄ ŚMIECIOWĄ?
Jest przynajmniej 7 powodów, by zacząć biegać...
Kiedyś myślałam,że jestem szczęśliwa
Jestem zazdrosna o moja kolezanke
Nie było te l i ludzie za sobą tęsknili
Szukanie pracy nie ma sensu!
czemu pracodawcy tak oszukują?
Na terenie przy ulicy Dworcowej powstaną cztery bloki mieszkalne. Oddanie pie ...
Kto odpowiada za odśnieżanie ulic i chodników...
Konsultacje w sprawie herbu dla Nowego Dworu ...
Konkurs na kierownicze stanowisko.
Nowy Rok 2016 r - spotkajmy się przed Żuławsk...
Sprostowanie dotyczące artykułu – ,,Budimex i...
Badaj się - zrób darmową mamografię.
Weź dotacje.
Na konsultacje zaprasza Żuławska Lokalna Grup...
Stawki opłat za śmieci od stycznia 2016 roku....
Lokalna Grupa Rybacka - Rybacka Brać Mierzei ...
Ofera pracy
Umowa użyczenia dróg zawarta.
Głosujemy na Nowy Dwór Gdański
Sztutowo - Dystrybucja żywności- 20 sierpnia ...