Dzisiaj jest Środa, 14 Maj 2025. Dzisiejsze imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
A    A    A
Pod polskim panowaniem
Data publikacji: Poniedziałek, 28 Maj 2012

Fot.
Panowanie krzyżackie na Żuławach trwało do roku 1466. Wtedy podpisany został drugi pokój toruński (19.10.1466 r.) kończący trzynastoletnie zmagania wojsk polskich z siłami zakonnymi, decydujący jednocześnie o włączeniu obszaru ujścia Wisły do państwa polskiego. Jak się okazało, na następne trzysta lat.

Wraz ze zmianami politycznymi zaszły na Żuławach głębokie przemiany administracyjne i gospodarcze. W wyniku nadań króla Kazimierza Jagiellończyka Żuławy Steblewskie oraz Szkarpawa stały się posiadłościami miasta Gdańska. Wschodnia część Żuław Wielkich oraz część ziem na wschód od Nogatu znalazły się (już od 1457 r.) pod władzą Elbląga. Pozostała część Żuław Wielkich stanowiła dobra królewskie.

Swobodny teraz szlak wiślany, dający nieskrępowany dostęp do wybrzeża Morza Bałtyckiego, znacznie przyczynił się do wzrostu dynamiki handlu pomiędzy głębią kraju a portami. W żuławskiej części biegu Wisły pojawiły się statki rzeczne przewożące płody rolne z rozległego terytorium Rzeczpospolitej do Gdańska i Elbląga.

Szerokie kontakty gospodarcze mieszkańców tych ośrodków zadecydowały o szybkim dotarciu z Europy Zachodniej idei głoszonych przez reformatorów religijnych, głównie przez Lutra. Dość powiedzieć, że w połowie XVI wieku oba miasta były już praktycznie całkowicie protestanckie, co znalazło swoje potwierdzenie w przywileju religijnym króla Zygmunta Augusta z 1557 roku. Katolicyzm zachował swe prawa jedynie na obszarze Żuław Malborskich, ciesząc się mianem religii państwowej, choć i tutaj luteranie stanowili większość.

Wiek XVI to także czas nowego osadnictwa w delcie Wisły. Stało się to za sprawą licznie przybywających tu emigrantów holenderskich i północnoniemieckich, należących głównie do wyznawców idei Menno Simonsa (1492-1561), od niego też przyjmujących nazwę mennonitów. Prześladowani w swej niderlandzkiej ojczyĽnie, przeżywającej poważny regres gospodarczy spowodowany wojnami, znaleĽli w Polsce tak oczekiwaną tolerancję i swobodę działalności ekonomicznej.

Mennonici, będąc w większości pochodzenia chłopskiego, przenieśli na tutejszy grunt wysokie umiejętności związane z uprawą roli, wykazując kunszt w tworzeniu systemów melioracyjnych. Ze społeczności żuławskiej wyróżniali się głównie sposobem życia. Surowe obyczaje, mające swe Ľródło w dosłownym przyjęciu treści nakazów Nowego Testamentu, brak jakiejkolwiek aktywności społeczno-politycznej przy jednoczesnym podkreślaniu silnych więzi wewnątrzgrupowych, pozwoliły im stworzyć zamknięty świat odporny na zmiany cywilizacyjne, w ich zamyśle najbardziej zbliżony do zasad pierwotnego chrześcijaństwa.

Okres koniunktury gospodarczej, trwający od lat dwudziestych XVI wieku po analogiczny okres XVII stulecia, doskonale wykorzystali miejscowi chłopi. Wolni osobiście, będący tylko w niewielkim zakresie obciążani powinnościami feudalnymi (i to głównie zamienionymi na czynsz), stali się ważnymi producentami żywności, w którą zaopatrywali najbliższe miasta, w tym przede wszystkim Gdańsk i Elbląg.

Na czoło każdej wspólnoty wiejskiej wysuwali się sołtysi oraz tzw. sąsiedzi, figurujący w źródłach pod nazwą \\\"Nachbarn\\\". Wielkość posiadanych przez nich gospodarstw wahała się najczęściej od 2 do 4 łanów, co w przeliczeniu na hektary dawało 33,6 - 67,2 ha, choć znaleźć można pola 8-łanowe (134,4 ha), a nawet 11-łanowe (184,8 ha). Każdy z nich, zgodnie z obowiązującym prawem biorącym pod uwagę specyfikę tutejszej, tak trudnej do uprawy roli, powinien utrzymywać w przeliczeniu na jeden łan po 6 koni, 4 krowy, 6 owiec i świń.

Oznaką zamożności żuławskich gospodarzy były ich zabudowania, a w szczególności słynne podcieniowe domy mieszkalne. Poprzez piękne drzwi, znajdujące się pod podcieniem zwróconym w stronę ulicy, wchodziło się do obszernej sieni. Zarówno z sieni, jak i z galerii znajdującej się na piętrze, można było dostać się do wszystkich pomieszczeń budynku. Chlubą mieszkańców domostwa były schody, z ozdobną balustradą prowadzące na piętro. Zdaje się, że powszechnym wyposażeniem wnętrz były do dziś budzące zachwyt meble, dekoracyjne kafelki ścienne, polichromie czy bogato zdobione piece. Wincenty Pol wymienia wśród sprzętów znajdujących się w domu [...] tu już kosztowne posadzki, i obicia, i najwytworniejsze meble, tu już rzeźbione starożytne szafy, zbiory porcelany i naczyń srebrnych, okazałe zwierciadła, kosztowne zegary, drzwi z palisandru i mahonie, firanki i pokrycia mebli z ciężkich, jedwabnych materii, na posadzkach kosztowne angielskie dywany, po ścianach obrazy i złocone brązy! [...]. Na przestrzeni kilku stuleci zmieniał się kształt typowego domu żuławskiego oraz umiejscowienie zabudowań gospodarczych.

W innej sytuacji znajdowały się gospodarstwa zagrodnicze, których właściciele użytkowali grunty do jednego łana. Tak niewielka powierzchnia użytkowa pozwalała jedynie na skromną produkcję rolniczą i hodowlę. Społeczność żuławską uzupełniały grupy ludności bezrolnej, robotników sezonowych - żniwiarzy, służby dworskiej oraz parobków.

Urodzajność tutejszych gleb, a w związku z tym wysokie zyski, jakie dawało prowadzenie gospodarstwa czy dzierżawa majątków, stały się zachętą dla zamożniejszych panów pruskich, mieszczan i bankierów do lokowania posiadanych kapitałów na terenie Żuław Wiślanych. Interesy tutaj prowadzone były tak intratne, że prawie nie zważano na przedziały stanowe, pozycję społeczną czy wyznawaną religię. Wśród posiadaczy i dzierżawców ziemi spotkać można przedstawicieli takich rodów, jak Ferberowie, Loitzowie (bankierzy króla Zygmunta Augusta), Wejherowie, Jacobsonowie, Sobiescy.

Lata dwudzieste XVII wieku przyniosły w dziejach Żuław Wiślanych poważne zmiany polityczne. Stało się to za sprawą wojen polsko-szwedzkich, trwających z krótką przerwą aż do połowy wieku (1626-1635 oraz 1655-1660). Armie obu państw, walczące o prymat na południowym wybrzeżu Bałtyku, z chęcią wykorzystywały w swych planach militarnych Żuławy Wiślane.
Nie inaczej działo się w wieku XVIII. Okres wojny północnej, która dotarła na Żuławy w 1703 roku, przyniósł poważne straty spowodowane obecnością wojsk szwedzkich, saskich, rosyjskich i polskich. Choć działania wojenne zakończyły się tutaj w 1717 roku, to nie było dane mieszkańcom delty cieszyć się zbyt długim pokojem. W latach 1756-1763 przemarsze licznych oddziałów polskich, rosyjskich i pruskich, nader chętnie korzystających z przywilejów prawa wojennego, znacznie nadszarpnęły kondycję wielu rodzin chłopskich.
Pomimo tych wyjątkowo niesprzyjających okoliczności Żuławy pozostały jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo terenów Rzeczpospolitej. Bardzo szybko naprawiono powstałe uszkodzenia systemu melioracyjnego i rozpoczęto uprawę odzyskanych pól i pastwisk.
 


 

Autor: Mk , Opublikowano: 28 maja 2012 (19:53)
foto z portalu histmag.org




 
Oceń artykuł (ilość ocen: 0)
 0.00%
 0.00%

Podobne artykuły

- Wspólne żuławskie gotowanie.
W izbach przykuchennych starego, podcieniowego domu na Żuławach pachnie aromatycznym wywarem i świeżym wiejskim mlekiem. Na warsztatach kulinarnych uczestnicy spotkania przyswoją  tajniki przyrządzania zupy z brukwi na gęsinie oraz produkcji dom ...
 
- Pod polskim panowaniem
Panowanie krzyżackie na Żuławach trwało do roku 1466. Wtedy podpisany został drugi pokój toruński (19.10.1466 r.) kończący trzynastoletnie zmagania wojsk polskich z siłami zakonnymi, decydujący jednocześnie o włączeniu obszaru ujścia Wisły do państwa ...
 
- Różne religie i różne narodowości na Żuławach - zaproszenie na wykład
Jak postrzegano obcego w dawnej Polsce? Jakie były stosunki między wyznawcami różnych religii i ludźmi różnych narodowości na Żuławach? Wykład "Topografia obcego. O wielokulturowości Żuław" wygłosi Łukasz Kępski z Żuławskiego Parku Historycznego. ...
 
- Posadzimy drzewka w Nowym Dworze Gdańskim
Od kilku miesięcy Klub Nowodworski i Żuławski Park Historyczny prowadzi na ternie Powiatu Nowodworskiego intensywne działania, służące ochronie historycznych drzew owocowych. Spotykamy się z mieszkańcami, inwentaryzujemy drzewa, odkrywamy ich ...
 
- Panowanie krzyżackie
 Czasy panowania krzyżackiego były dla przyszłości Żuław okresem zasadniczym. Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie powstał na przełomie lat 1189-1190 w Palestynie. Na teren polskiej Ziemi Chełmińskiej oraz Prus ...
 
Podyskutuj na powyższy temat

Treść komentarza:
Podpis:

Treść:



Przepisz kod:


Wiadomości
'Naprawdę jaka jesteś....' - Rewelersi na scenie.
O Paniach i dla Pań  w piątkowy wieczór śpiewał Zawodowy Chór Męski "Rew ...
Kierowca Audi potrącił rowerzystkę.
Ukradła pieniądze z bankomatu.
NOWY DWÓR GDAŃSKI – NIETRZEŹWY KIERUJĄCY BEZ P...
Wesołe, kolorowe, nowe przedszkole w Kmiecinie...
ZASTAWIŁ W LOMBARDZIE KOŁA OD AUTA ZNAJOMEGO ...
Filiżanka od prezydenta i taniec z liderem Bay...
Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem.
Pożegnanie Komendanta Powiatowego Policji w No...
Kurier ukradł telefon komórkowy.
Wesołe jest życie staruszka - Bal Karnawałowy ...
Koszykowy Bal Charytatywny - 6.02.2016
70- lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dwor...
Kochamy nasze dzieci - choinkowe spotkanie St...
Przekopią Mierzeję Wiślaną - rząd planuje iwes...
Strefa płatnego parkowania na Sienkiewicza.
Strefa obywatelska
Ku pamięci Dh Jackowi Adamowicza
   ''Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą''. I Ty odsz ...
Ludzie, którzy pomagają
Wyliczanka w zegarze
Bezmyślność, czy brak pomysłów na racjonalne ...
Porady duchowe
Ugrupowanie polityczne, które nie brzydzi się...
Chcę być Politykiem!!!
Podwyżka, podwyżki, i ... co dalej?
Bursztynowa sztanga dla gdańszczan
JAK TO JEST Z TĄ USTAWĄ ŚMIECIOWĄ?
Jest przynajmniej 7 powodów, by zacząć biegać...
Kiedyś myślałam,że jestem szczęśliwa
Jestem zazdrosna o moja kolezanke
Nie było te l i ludzie za sobą tęsknili
Szukanie pracy nie ma sensu!
czemu pracodawcy tak oszukują?
Powiatowe
Szansa na nowe mieszkania w mieście.
Na terenie przy ulicy Dworcowej powstaną cztery bloki mieszkalne. Oddanie pie ...
Konkurs na stanowisko w Urzędzie Miejskim.
Kto odpowiada za odśnieżanie ulic i chodników...
Konsultacje w sprawie herbu dla Nowego Dworu ...
Konkurs na kierownicze stanowisko.
Nowy Rok 2016 r - spotkajmy się przed Żuławsk...
Sprostowanie dotyczące artykułu – ,,Budimex i...
Badaj się - zrób darmową mamografię.
Weź dotacje.
Na konsultacje zaprasza Żuławska Lokalna Grup...
Stawki opłat za śmieci od stycznia 2016 roku....
Lokalna Grupa Rybacka - Rybacka Brać Mierzei ...
Ofera pracy
Umowa użyczenia dróg zawarta.
Głosujemy na Nowy Dwór Gdański
Sztutowo - Dystrybucja żywności- 20 sierpnia ...
Nadchodzące wydarzenia



Partnerzy


Komunikacja      |     Mapa miasta     |     PKS     |     Kolej wąskotorowa     |     Lotnisko Gdańsk

Copyright by ndg24.com Wszelkie prawa zastrzeżone